Haydi Hindistan’a Gidiyoruz

Haydi Hindistan’a gidiyoruz…

13 Şubat hareketli 8 günlük Hindistan fotoğraf ve kültür turu. Kültür derken gerçek bir kültür turu! Hindistan’da gerçekleşecek gerçek bir düğüne davetliyiz ve fotoğraf çekimi için izinliyizDüğün öncesinde Hint adetlerine göre çift için alışverişe bile çıkacağız. Diğer günlerimizi ise Hindistan’ın en güzel noktalarını gezerek ve fotoğraf çekerek geçireceğiz🕌Hatta bizimle gelen bir çiftimiz olursa onu bu muhteşem ortamda kareleme imkanımızda olabilir belki, neden olmasın ki😍Diyorum ya tam bir kültür ve fotoğraf turu bu. Tamamen bizim için hazırlanmış bize özel bir tur. Ben çok heyecanlıyım çünkü bu benim hayalim🙏🏻 Hadi gelin beraber gidelim🙋🏻 Tüm detaylar ve tur programı için bana ulaşabilirsiniz✌🏻#kültürturu #hindistanturu #hindistangezisi #hintdüğünü #fotografturu #fotografgezisi #india

İşte tur programı

Seyahat Süresi           : 8 Gün
Gideceği yer(ler)         : Hindistan
Uzmanlaşmış kategori :Tarih, Macera, Dağlar ve Din
Seyahat Tarihi.           : Şubat 2018
Seyahat Başlangıcı      : Hindistan Delhi
Seyahat Bitişi             : Hindistan Delhi

14 Şubat :

Varış Delhi : Delhi Delhi uluslararası hava alanı’ na varış. Klimalı araç ile hotelinize transfer. Boş zaman ve geceleme hotelinizde.

15 Şubat :

Jaipur ( The Pink City ) 250 km, 5 saat. Sabah akşam kahvaltısı Sonra Jaipur ‘’ Pembe Şehir ‘’ Rajasthan once gelir. Şehir, üç tepe kalesi ve kentteki bir dizi saray, önemli cazibe merkezleri olan hükümdarlar klanının kalesiydi. Duvarlı şehirde münhasıran kullanılan taş rengi nedeniyle Pembe Şehir olarak bilinir. Varışta otele transfer. Daha sonra Birla Tapınağı ve Ganesh Tapınağı’nı ziyaret. Jaipur’da geceleme.

16 Şubat :

Jaipur ( Yöresel ) Erken kahvaltıdan sonra, terasları ve surları ile Moata Gölü’ne yansıyan güzel şehir Jaipur’u ziyaret. Geçmişteki Maharajalar tarzına sadık kalarak süslenmiş filin ardından kaleye çıkış. Kalenin iç mekanları, zarif fil dişi, ayna ve cam eşyalarla süslü çeşitli kraliyet salonlarına sahiptir ve zarif duvar resimleri ile tamamlanmıştır. Öğleden sonra şehir turuna devam; Geleneksel Rajasthani ve Mughal Sanat’ının Heybetli bir karışımı görebileceğiniz City Palace Müzesi’ni ziyaret. Müze, kraliyet prenslerinin giysileri, halıları, eski silahların deposu, mahkeme sahnelerini tasvir eden minyatür tabloları, savaş sahneleri ve alayları koleksiyonuyla göz kamaştırıyor. Ayrıca büyüleyici JantarMantar’ı ( MS 1726’da inşa edilmiş bir gözlemevi ) ziyaret. Ayrıca Hawa Mahal ( Rüzgar Sarayı ) fotoğraf ziyareti dahildir. Jaipur’da geceleme.

17 Şubat :

Jaipur Kahvaltı ve düğün için biraz alışveriş. Hink kültürüne göre çift için hediye alınmalı. Akşam Hint Düğün ‘üne katılım. Farklı törenlerle fotoğraf çekimi. Akşam yemeği düğünde. Geceleme otelde.

18 Şubat :

Jaipur-Agra ( Taj Mahal) 250 kms Sabahleyin Agra’ya gidiş. Agra rotasında AbhaneriYi ziyaret; Abhaneri Chand Baori ( basamaklı su kuyusu ) ile popülerdir. Ve Harshat Mata Tapınağı’nı ziyaret. Daha sonra Agra’ya varış Otel’e giriş. Akşam gün batımında Taj’ın arkadan fotografı çekimi. ( içeri girmeden) Daha sonra tiyatroda ünlü ‘’Taj Mahal’’ şovunu izleme. ( doğrudan ödeme). Geceleme otelde.

19 Şubat :

Agra Sabah erkenden Taj Mahal ve 1965 yılında Akbar tarafından kurulan Yamuna kıyısındaki Kızıl Kale’yi ziyaret. Shah Jahan tarafından eşi Mümtaz’a yaptırılmış Büyük Aşk anıtı’nı ziyaret. Agra Kale’sini ziyaret. Agra Kalesi Büyük İmparator Akbar tarafından 1565 yılında yaptırılmış tasarım ve yapımın başyapıtıdır. Kale içinde Jahangir Sarayı, Khaas Mahal ve Şeyh Mahal’in yanısıra İmparator Şah Jahan’ın hapiste öldüğü Moti Mescidi , Diwane-I-Am, Diwane-I-Kas ve musamman Burj’un da bulunduğu bir dizi zarif bina bulunmaktadır. Itmad-ud-Daulah İmparatoriçe Noor Jehan tarafından babası anısına yaptırılmıştır. Delhi’ye gidiş. Geceleme otelde.

20 Şubat :

Delhi Delhi, Modern Hindistan’ın başkenti. Sonra Mahatma Gandhi’nin anıtı olan Raj Ghat’ı ziyaret. Ardından Rajpath’a gidiş; burada Raisina Hills’in ve Hindistan Kapısı’ın üzerinde Başkan’ın ikametgahını görebilirsiniz. Sonra Gurdwara Bangla Sahib ( Şehrin en güzel ve en huzurlu Sikh İbadethanesi; Sekizinci Sikh Guru Har Krishan akla gelir ve içindeki havuz Sarovar olarak bilinir.)’i ziyaret. Akşam Qutub Minar ve Lotus tapınağını ziyaret. Yeni Delhi’de geceleme.

21 Şubat :

Delhi – Hareket Kahvaltıdan sonra Jaipur Havaalanı’na hareket.

Oteller Listesi: Oteller B Şehir Otel Delhi Africa Avenue ya da Avalon Courtyard ( 3*) Jaipur Sarovar Portico ( 4*) ya da Santosh Villa ( Aile yanında konaklama) Agra Four Points By Shereton ( 4*)

Paket fiyata dahil olanlar:

# Havaalanı’nda ve otelde yardım.

# Tur boyunca şöförlü özel minibüs.

# Yatak ve kahvaltı bazında çift kişilik odada konaklama…

# Delhi, Agra, Jaipur’daki turistik yerleri gezip görme esnasında Yerel İngilizce konuşan rehberler.

# Bir akşam Hint Düğünü’ne davetiye.

# Jaipur’da Elephant Right.

# İlgili geçiş ücretleri ve vergiler. Özel Hizmetler:

# Jaipur’da Park Regis Otel’inde 1 öğle yemeği.(İçecekler dahil değildir).

# Jaipur yolu üzerinde Monkey Temple ziyareti, Abhaneri ziyareti.

Fiyata dahil olmayanlar

# Anıt girişleri ve kamera, video biletleri.

# Seyahat sigortası.

# Hindistan Vizesi

# Yemekler.

# Kişisel giderler.

Ben, şahsen, bizzat, kendim…

Ben şahsen bizzat kendim; bir çoğunun gördüğü, kimisinin bildiği, bazısının anladığı biriyim. Bazen karışık, çoğu zaman görüldüğü gibiyim…  Fotoğrafı severim, sanatı severim, müziği severim, gezmeyi severim, severim de severim… Sevgi dolu biriyim… Hayatım empati dolusu, pozitiflik yüklü yaşam biçimine odaklı. Nasıl oluyor bu derseniz; işte sonu mutluluk veriyor öyle söyleyeyim. Bir lokma ekmek (ki pek yemem ) sonrasında Türk kahvesi, bir de varsa altımda dört tekerlisi değmeyin keyfime, yollar benim, orman benim, gökyüzü, deniz, dünya benim o zaman…

83 doğumlu, mutlu 90’lar çocuğuyum ben. Sokak çocuğu yani, hani o eski bayramları bilen, üstü başı çamur içinde, akşam ezanı ile eve giren nesilden. Sokak aralarında Yoncamik şarkıları ile coşan, sokak satıcılarından beslenen, camdan bakan komşu teyzelerin hazırladığı salçalı ekmekleri götüren, lastik, dokuz taş, kuka oyunlarında ter döken nesil… Hani eğlenmeyi bilen çocukluğu doyasıya yaşayan son nesil, nesli tükenen nesil… Kalabalık ve birbirine son derece bağlı olan bir sülalede büyümek de benim en büyük şanslarımdan biriydi tabi, ben bu durumu göçmen olmamıza bağlıyordum hep. Öyle duymuştum büyüklerimden. Makedonya’dan Türkiye’ye geldikten sonra yabancı olma duygusunu bizim olana sarılarak unutmuşuz belki de, sonra büyümüşüz de büyümüşüz işte. Her zaman övünürüm göçmen olmaktan dolayı, bence farklı insanlarız ne yalan söyleyeyim sıcak kanlıyız öncelikle, saygı bizim en büyük örf ve adetimizdir. Başta da anlattığım gibi akrabalık ilişkilerinde doktoramız var bizim.

Bırakmayız birbirimizi hiç. Gösterişi sevdiğimiz doğrudur. Ama o kadar kusur kadı kızında da olur…Sonra büyüdük ilkokul ortaokul derken zorlu bir lise hayatı, unutulmaz üniversite yılları ardından zorunlu iş hayatı. İlk başta geçici kısa dönemli işlerle, bence çalışma hayatının en yoğun iş yükü olan mağazacılık sektörü  ile atıldım hayata. Aslında lise zamanlarında başladım çalışmaya. Babamız bizi hayatı öğrenelim diye okulun tatil olduğu zamanlarda çalışmaya yönlendirirdi. Bence çok da iyi etti. Gerçekten insan kazanmadan harcamanın kıymetini bilmiyormuş. Okul bittiğinde  “artık görelim marifetlerini okulda ne öğrettiklerini”  kısmına geldiğinde durumlar karıştı tabi.  Ülkemize mi özgü bilmem ama çevremde okuduğu mesleği yapan çok az tanıdığım var. Ben de çoğunluk kısmındayım. Şöyle ki; turizm okuyup mağazacılık yapıp oradan hiç hesapta yokken Türkiye’nin en iyi bankalarından birinde profesyonel iş hayatına adım attım. Bankada 4. senemi doldurduğum aylarda eşimle çok tesadüfi bir şekilde yollarımız kesişti ve inanılmaz bir aşk hikayesi ile gönüllerimiz de kesişmiş oldu. (bu hikayeyi ayrı bir blog yazısında ayrıca anlatacağım, burada harcayamam) Evliliğimizden sonra bankacılıktaki 5. yılımı doldurduğum zamanlarda aslında hayalimdeki iş hayatının bu olmadığını fark ettiğim anda bankacılık yaşantım sona erdi ve her zaman çekmecemde olan fotoğraf makinemi olması gereken yere boynuma astım… Eşimin sonsuz desteği ile 2011 yılını 2012’ye bağlayan aylarda teknik eğitimlerimi tamamlayıp mesleğime adımımı attım. Sonrası sizlerin katkısı ile bana bu bloğu yazdıracak kadar yoğun duygu, bilgi ve tecrübe biriktirerek geçti.

Şimdi buradayım, bundan sonra da buradayım, dilim döndükçe, aktarabildiğim sürece, zaman buldukça size gördüğümü tattığımı, bildiğimi, öğrendiğimi aktarmaya çalışacağım. Mutluyum , sizlerleyim, buradayım… Bu böyle bir giriş yazısı oldu, çok yakında gezilerimizden yazılarla karşınızda olacağım.

 

Sevgiler

NGD

Fotoğrafçınızı seçerken bilmeniz gerekenler

ngd-detay77Düğün fotoğrafçısı arayışındaysanız ve fotoğrafçınızı seçerken bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi değilseniz bu yazımız tam size göre.

Düğün fotoğrafçısı arayışındaysanız ve fotoğrafçınızı seçerken bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi değilseniz bu yazımız tam size göre. Uzun bir koşturmacanın ardından nihayet artık düğün gününü netleştirdiniz. Düğün gününüz yeriniz kuaförünüz tamam ama ya düğün fotoğrafçınız ? İşte size işin en alengirli kısmı! Düğün fotoğrafçısı bulmak, o kadar önemli bir günü hiç tanımadığınız birine emanet etmek ne kadar zor değil mi ? Hele bir de düğün fotoğraflarında aradığınızı bilmiyorsanız vay halinize.

Öncelikle gelin adaylarımız için bir liste çıkardık. Umarız sizin için faydalı olacak bu yazımızda biraz da olsa işinizi kolaylaştırırız.

fotoğrafçınızı seçerken nelere bilmeniz gerekenler

  • bol bol fotoğraf gelin damat fotoğrafı bakın
  • olabildiğince çok düğün fotoğrafçısı araştırın
  • referans her zaman 1-0 önde olmanızı sağlar
  • anlaşmadan önce muhakkak ön görüşme yapmaya özen gösterin
  • albüm özellikleri hakkında detaylı bilgi isteyin
  • düğün fotoğraflarınız hakkında aklınızdakileri anlatırken gerçekten önem verildiğini hissedin
  • fotoğraflarınızın tamamını almaya özen gösterin
  • çekim günü ve saati konusunda net olunmasına özen gösterin
  • müstakbel eşinizin de içinize sinmesine önem gösterin zira o gün ve onun için de önemli

Tüm bunları yaptıysanız işi büyük ölçüde kolaylaştırmışsınız demektir. O gün sizin için önemli olduğu kadar fotoğrafçınız için de önemliymiş gibi hissetmeniz çok önemlidir. Kendinizi rahat hissediyor olmanız için fotoğrafçınız ile aranızda doğal bir iletişim oluşması gerekmektedir. Eğer aranızda doğal bir iletişim akışı başlamıyor ve siz bunu hissediyorsanız bu durumu olabildiğince krizsiz atlatılması için fotoğrafçınıza aklındakinin ne olduğunu ve nasıl bir çekim planladığını sorabilirsiniz. Bu sizinle fotoğrafçınız ile aranızda bir sohbet başlatacaktır. Eğer o güne kadar anlatma fırsatınız olmadıysa aklınızdaki kareler ile ilgili kısa bilgiler verebilirsiniz. Emin olun bu küçük bilgiler fotoğrafçınızın da işini kolaylaştıracaktır.

Hayatınızın en önemli günlerinden birinde sizin için hep hatırlanmasına değecek kalitede fotoğraflar diliyorum. Sevgiyle kalın

Ngd

 

Ters yüz- inside out

 

ngd-yenidogan2

ters-yüz-inside-out

Ters-yüz-inside-out kadar güzel bir animasyon filmi henüz yapılmamıştır sanırım. Ters-yüz-inside-out, hem eğlenceli hem de herkese hitap ediyor. Yaklaşık 7 ay önce oğlumuz Yaman’ı kucağımıza aldık. Allah tüm isteyenlere nasip etsin. Çocuk sahibi oluncaya kadar herşey çok güzel ama kucağınıza alınca işler daha da ciddileşiyor. Mesela bir çocuk nasıl yetiştirilmeli, mutlu bir çocuk için neler yapılmalı konuları daha önemli bir hale geldi. Tecrübeli aileler, kitaplar, filmler, derken liste yavaş yavaş çıkmaya başladı. İşte bu süreçte canım kuzenim Gülşah’ın tavsiyesiyle bulduğumuz bu muhteşem animasyon film inside out- tam da çocukluktan bu yana iç dünyamızda neler olup bittiğini anlatan muhteşem bir film. Çocuk sahibi olan olmayan tüm anne babalara tavsiye ediyorum. Filmin fragmanını merak edenler için paylaşıyorum buradan ulaşabilirsiniz.

sevgiler. NGD

En yaratıcı gelin damat fotoğrafları

Yaz kapıda. Artık uzunca bir süredir hayalini kurduğunuz günler yaklaştı. Hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor en mutlu gününüze az kaldı ve siz de artık fotoğrafçı arayışına başladınız. Siz fotoğrafçınızı arayadurun biz de yeni ve yaratıcı gelin damat fotoğrafları fikirleri peşinden koşalım. 2016 sezonu gelin damat çekimlerine başladığımız bugünlerde yeni ve en yaratıcı gelin damat fotoğrafları hakkında meslektaşlarım arasında sohbet ederken bir meslektaşım, yeni karelerden çok yeni mekanlar fikrini öne attı. Haksız da sayılmaz. Fotoğrafın içeriğinden tutunda ruhuna kadar etki eden mekanlar konusunu ayrı bir yazıda ele alacağım. Biz en yaratıcı fotoğraf kareleri konusuna geri dönelim. Bu konuda en çok karşılaştığım soru; gelin ve damatlara poz verdirirken neye dikkat ediyorsun oluyor. Aslına bakarsanız gelin ve damatların farklı karelerle ömürlük fotoğraflar elde etmesi için öncelikle rahat olması gerektiğini düşünüyorum. İçinizden ‘tabi canım rahat olmak çok önemli zaten ‘ dediğinizi duyar gibi oluyorum 🙂 Ama o iş o kadar kolay değil. Gelin damat fotoğraf ve fotoğrafçılarının ayrıştığı nokta tam da burası. Ayrıştığı ilk nokta demek daha doğru olur sanırım. Her konuda olduğu gibi stres sorun yaratabilir ama birazcık stres de iyidir anlayışıyla fotoğraf çekimlerinde kontrolü hiç bırakmamak gerekir  🙂  Burada en önemli nokta çiftlerin poz verme konusundaki soru işaretlerinin kafasından daha ilk anda atılmış olmasıdır. Benim burada gelin ve damatlara minicik bir önerim var. Fotoğrafçınız ile anlaşmadan önce kafanızda nasıl bir fotoğraf çekimi istediğinize dair ufacık bir araştırma işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Fotoğraf çekimlerinde öncelikle ben ne istiyorum diye düşünmeli, anlaşmak istediğiniz fotoğrafçının çekimlerini incelemelisiniz. Farklı kareler arayışı biz gelin damat fotoğrafçılarında asla son bulmayacak tabi. Farklı mı? kaliteli mi? ömürlük mü ? hepsi mi ? Tabi ki hepsi dediğinizi duyar gibiyim. O halde en yaratıcı gelin damat fotoğrafları için buyrun NGDPHOTOWORKS ‘e 🙂 Siz sadece o gün için hazırlıklarınız ile iliglenin. En yaratıcı ve en kaliteli düğün fotoğrafları ile NGD Photoworks’e bırakın. O günün tüm koşuşturması bittiğinde geriye dönüp bakınca yüzünüzde tebessüm ve kaliteli bir albüm istemez misiniz ?

Fotoğraf ve yaşam arasındaki bağ

dugun fotografcisiFotoğraf bir nevi müzik eseri gibidir. Sadece kalıcı olması ile değil hissettirdikleri ile sizi alıp götürür. Zamanda yolculuk yapar. Tıpkı bir şarkıyı uzun süre dinlediğinizde ve ara verdiğinizde, aradan geçen onca zamana rağmen aynı şarkıyı duyduğunuzda özlemini duyduğunuz günlerin kokusu gelir ya burnunuza, işte bir fotoğraf size bunu hissettiriyorsa o zaman başarılıdır.

Günümüzde artık fotoğrafçılık özellikliki bir meslekten çok hayatın ve kişiliğimizin bir parçası haline gelmiş durumda. Bu durum beraberinde birçok gizli durumu da beraberinde getiriyor. Örnek vermek gerekirse; en son ne zaman bir fotoğraf çekilmek için hazırlık yaptınız? Sahi artık fotoğraf çekimi için hazırlık yapmak nedir bilmeyen bir kuşak var değil mi ? Sonra en son ne zaman bir fotoğrafı eskilerin değimi ile tab ettirdiniz yani banyo ettirdiniz ve çerçevelettiniz? Telefonunuz aniden gidince kaç fotoğrafınız anınız yok oldu ? En son ne zaman birine fotoğrafınızı zarfa koyup gönderdiniz ? Mesela bir fotoğrafı öpebilirsiniz ama cep telefonunuzu öper miydiniz ? Şekil değiştiren bir sanatla karşı karşıyayız. Diğer sanat dallarının hemen hepsi içerik ve teknik olarak büyük devinimler yaşamış ve sürecini tamamlamış durumda. Örneğin resim günümüze gelinceye kadar birçok ressam tarafından evrimleşerek ilerlemiş, heykel, tiyatro, hepsi yaşlı sanatlar diyebiliriz. Fotoğraf diğer sanat dallarına nazaran daha genç ve günümüzde artık teknik değiştirmiş durumda, hem de kontrolsüz ve fırtınada sürüklenircesine… Kontrolden çıkan bir durumun yeniden eski haline getirilmesinin zor olduğunu düşünüyorum. O yüzden fotoğrafın da eski ağırlığının teknoloji ile birlikte ortadan kalktığı bir dönemde hizmet veriyoruz. Görelim bakalım nerelere gidecek bu fırtına…

Şehir dışı çekimler

sehir disi cekimlerŞehir dışı çekimler

Şehir dışı çekimler hakkında daha uzun bir yazı yazacağım ancak şimdiden itiraf ediyorum, sehir disi cekimleri ayrica bi seviyorum! Hele ki cekimimiz Bursa’daysa tadindan yenmiyor, cunku Bursa benim 2. evim. Esimin ailesi Bursa’da oturdugu icin, buraya gelislerimiz ayri bir neseli ozlem dolu oluyor. Şehir dışı çekimler ile ne alakası var diyeceksiniz biliyorum ama simdi torun özlemi ile yanip tutusan babane ve dede olunca isin ucunda işin rengi daha da değişiyor. Neyse gelelim asıl konumuza. Şehir dışı çekimler hakkında biraz detay verelim.

Şehir dışı çekimler zordur. En başta sağlam bir organizasyon yeteneği ister. Zamanlama konusunda sıkıntı yaşanmaması için uygun bir zamanda çekim mekanında olunması gerekir. Bunun için yaşanabilecek ulaşım araçları rotarları hava şartlar vs gibi unsurlar nedeniyle daha da dikkat etmek gerekir. Sonuçta hiç bilmediğiniz bir yerdesiniz ve her an herşey olabilir.

Gelin Damat size güvenerek özel günlerini emanet ediyor ve daha dikkatli olmak gerekir. Ayrıca şehir dışı çekimlerde çekim mekanlarının detaylarını bilmediğimiz için ekstra bir hassasiyet ve dikkat gerektirmekte. Bu yüzden daha da yorucu olabilir.

Deplasman dediğimiz durum söz konusudur kısacası.

İzmir fotoğraf macerası

Günlerden Perşembe 2014 Ekim’inin 16.günü sabah gayet planlı bir şekilde katalog çekimine hazırlanmış yola koyulmuştum ki gelen telefonla tüm günün seyri bir anda değişti. Arayan çok sevdiğim Özlem ablam ( öyle abla falan dediğime bakmayın doktordur kendisi ve bir o kadar da şirin bir anne) İzmir’deki kardeşinin doğuma girdiğini ve ilk uçakla İzmir gitmem gerektiğini söyleyince, hani kovboy filmlerinde vahşi batının en hızlı silahşörü kendi kadar hızlı olduğunu bildiği silahşör ahbabıyla gün gelip karşı karşıya kaldığındaki çekim sahnesi olurya : ) işte öyle bir anlık kalmadan sonra hemen aksiyon planı yapıldı detaylar 2.dakikasında belliydi. 13:30 uçağıyla İzmir güzel İzmir 🙂 sonra gözleri parlayan ailenin güzeller güzeli bebeklerinin çekimi ve gece yarısı havaalanı… Güzel şeyler hep zordur hayatta. Ngd Çekimde 🙂 …

sevgiller

 

 

Bursa ve Botanik Park

Tüm gelinlerim ve tüm çekimlerimde kendime pusula yaptığım bir cümle var. Bu gün onların en önemli günü ve hayatları boyu hatırlacakları güzel anları olmalı.
Fotoğraf çekimi öncesi sanki ben evleniyormuşum gibi karnıma ağrılar girerek sırtımda işimin sorumluluğu ve heyecanı ile hazırlık yaparken tüm çekimlerimde olduğu gibi Bursa çekimi de benim için aynı önemdeydi. Tatlı çiftim Nilüfer ve Sedat bu güzel günlerinde nişan çekimleri için beni tercih etmişlerdi. Bursa’ya gece yarısı feribot ile yolculuk sonrası vardığımızda Yaman’ın dedesiyle babaannesiyle kavuşuyor olması beni ayrıca heyecanlandırıyordu. Yine her zamanki gibi hasret giderme kareleri ile geceyi sonlandırırken aklımda çekimin detayları ve planlar vardı. Ertesi gün saat 13:00 ‘da hava hafif yağmurlu olmasına rağmen gelinim tüm tatlılığıyla ‘sağnak yapmadıkça bu çekimi yaparız Nihan hanım’ diyince çok rahatlamıştım. İşte bütün mesele bu. Bütün mesele konuya duruma olumlu yaklaşmak ve açık fikirli olmak. O zaman şartlarda imkanlarda değişebiliyor. Bursa’da botanik park diye bir nimet var. Kendinizi orada gezerken yurtdışında Avrupa’da hissedebilirsiniz. Yeşil Bursa lakabına yakışan bir güzellikte bitki çeşitliliği ve düzenlemiyle insanın bütün yorgunluğunu alıyor. Çekimimize Botanik parkta yapıp tamamladıktan sonra kendimize bisiklet kiralayıp botanik parkın tadını çıkardık. Bursa’ya gelen herkesin Botanik park ve hayvanat bahçesini gezmesini tavsiye ediyorum.